Szegedi Tudományegyetem Külügyi Osztály
320. szám 2001. július 18.
A Külügyi Tájékoztató internetes változata

  • Külföldi vendégoktatók fogadása a 2001. évben
  • Az ERASMUS program keretében kiutazó, hátrányos helyzetû hallgatók ösztöndíjának kiegészítése
  • A Plataforma Solar de Almería (PSA) felhívása
2001. december 15.
  • Az Austrian Institute for the Danube Region and Central Europe és az osztrák Tempus Iroda konferenciája fiatal kutatók számára
    (a részletes tájékoztató megtalálható a Külügyi Osztályon!)
2001. augusztus 15.
  • Az Európai Unió megnyitja az európai digitális tartalomkészítést támogató „e-Content" programját a társult országok elõtt
2001. november 15.
  • Az egyik legnagyobb európai diákszervezet határozottabb lépéseket javasol a hallgatói mobilitás támogatására
2001. július 30.
  • Az Európai Bizottság akcióprogramja az információs technológiák aktívabb alkalmazására az oktatásban és a képzésben
 

 
  • A Külügyi Tájékoztatóban megjelent aktuális pályázatok beadási határidejük szerint


A 2001. évre tervezett külföldi vendégoktatói meghívások

A 2001. évre tervezett külföldi vendégoktatói meghívások megvalósítása pénzügyi szempontból is lehetségessé vált.

A tanszékek által tervezett meghívások listája megtekinthetõ a Külügyi Osztályon.

Kérjük az érintett tanszékeket, hogy a meghívni kívánt vendégekkel kapcsolatban keressék Zilahi Tibort (4522) Külügyi Osztályról!

 



Az Európai Unió megnyitja az európai
digitális tartalomkészítést támogató „e-Content" programját
a társult országok elõtt

2001. április 27-én Brüsszelben tartotta 2. ülését az európai digitális tartalomkészítést támogató „e-Content" Program Bizottsága. Az ülés keretében - a programot megnyitó tanácsi döntésnek megfelelõen -tájékoztatták a társult országok képviselõit a program fõ célkitûzéseirõl, azok megvalósításának módjairól és a lehetséges csatlakozás menetrendjérõl.

A program az e-Europe kezdeményezés keretében 2001. január 1. és 2004. december 31. közötti idõszakra vonatkozik. Célja az elektronikus világháló európai tartalommal való megtöltésének támogatása, és 4 éves költségvetése 100 M EUR. (Az EFTA és a társult országok csatlakozása esetén a pénzügyi keret bõvülni fog ezen országok befizetésével..)

A program három fõ területen nyújt támogatást a digitális tartalom elõállításában:

  •    közigazgatási (public sector) információkhoz való hozzáférés és azok hasznosítása (a költségvetés kb. 40-45%-ának felhasználásával),
  •    digitális tartalom elõállítás a soknyelvû és sokkultúrájú európai környezetben (a költségvetés kb. 40-45%-ának felhasználásával),
  •    a digitális piac dinamizálása, ezen belül induló tartalom-elõállító vállalkozások pénzügyi támogatási lehetõségeinek megteremtése,
  •    multimédiás szerzõi jogok on-line kereskedelmének kialakítása.

A program elsõ két évére elkészült a Munkaterv, amelynek megvalósítása már folyik.


Pályázatok:

  •    2002 végéig nyitott, folyamatos benyújtású pályázat, amely az elõkészítési fázisban lévõ projektekre, a kapcsolódó intézkedésekre és az ösztöndíjakra vonatkozik.
  •    2001 november l-jén kiírásra kerülõ pályázat, melynek beadási határideje: 2002. január 31.

 
A tájékoztatón a Bõvítési Fõigazgatóság képviselõje ismertette a társult országok EU programokhoz, ügynökségekhez és bizottságokhoz történõ csatlakozásának jogi folyamatát. Elhangzott, hogy a Tanács döntése alapján a társult országoknak lehetõségük van a programhoz történõ csatlakozásra. Ehhez az elsõ lépés egy formális csatlakozási kérés benyújtása, amelyet Magyarország április végén eljuttatott az Európai Bizottsághoz.

Ezt követõen kerül sor a csatlakozási tárgyalásokra, a program részvételi feltételek kidolgozására és a megállapodás szövegének elkészítésére. A részvételi jogok között szerepel, hogy pályázóink a tagállamokkal azonos feltételekkel indulhatnak a kiírt pályázatokon. A csatlakozó országnak a program költségvetéséhez éves hozzájárulást kell fizetnie. A programhoz társult országok nemzeti képviselõi megfigyelõi státuszban (szavazati jog nélkül) vehetnek részt a Program Bizottság ülésein.

Dr. Mezei István TéT attasé (Brüsszel, EU Misszió)

  


Az egyik legnagyobb európai diákszervezet
határozottabb lépéseket javasol
a hallgatói mobilitás támogatására

Az AEGEE (Európai Egyetemi Hallgatói Szövetség, Association des Etats Généraux des Etudiants de l'Europe, European Students' Forum), amelynek 20000 tagja van 250 európai egyetemrõl, 2001. március 21-én nyilatkozatot tett közzé a hallgatói mobilitás további támogatásának szükségességérõl. A nyilatkozat hangsúlyozza, hogy a holnap döntéshozói a mai fiatalok közül kerülnek ki. Jó felkészülésükhöz elengedhetetlen, hogy multiku-Iturális csoportokban és környezetben ismerjék meg a valódi európai értékeket és sokszínûséget. Ehhez szükség van a valódi, fizikai hallgatói mobilitás megteremtésére Európában.

A mobilitás egyik kulcstényezõje annak, hogy a közép- és kelet-európai fiatalok megismerkedhessenek az európai „állampolgársággal". Az AEGEE felveti az európai diákokra vonatkozóan a hallgatói vízumkötelezettség teljes liberalizálását Európában. Az átmenet idõszakára javasolják az ingyenes vízumok, valamint a gyors és átlátható vízumkiadási gyakorlat bevezetését minden európai hallgató számára.

Dr. Mezei István TéT attasé (Brüsszel, EU Misszió)

 


Az Európai Bizottság akcióprogramja az
információs technológiák aktívabb
alkalmazására az oktatásban és a képzésben

 

Az Európai Bizottság 2001. áprilisában hozta nyilvánosságra azt az akcióprogram-javaslatot, amely az „e-Learning" program (az információs technológiák aktívabb alkalmazása az oktatásban és a képzésben) megvalósítását célozza.

Az Európai Bizottság az e-Learning kezdeményezést 2000. május 24-én fogadta el, és meghatározta a program alapelveit, célkitûzéseit és fõ területeit:

  •    az új multimédiás technológiák felhasználása az oktatásban,
  •    az internet aktívabb alkalmazása az oktatás minõségének j avítására,
  •    a szolgáltatásokhoz és erõforrásokhoz való hozzáférés javítása, «   az európai együttmûködés erõsítése.

Az akcióprogram-javaslat a 2001-2004. közötti idõszakra vonatkozik, és eszközöket és módszereket tartalmaz az e-Learning célkitûzéseinek megvalósítására. Célja, hogy együttmûködésre ösztönözze az oktatás és képzés szereplõit az érintett társadalmi, gazdasági és ipari szereplõkkel. Az egész életpályára kiterjedõ képzésnek a modern gazdaság és társadalom hajtóerejévé kell válnia.

Az akcióprogram elsõ része meghatározza az e-Learning program szerepét az e-Europe kezdeményezésen belül. Rögzíti a program kapcsolatát a többi európai uniós programokhoz és kezdeményezésekhez (IST programok, kutatás-fejlesztési programok, regionális fejlesztési programok, foglalkoztatási és innovációs programok).

Az akcióprogram második része rögzíti azokat a területeket, amelyeken az Európai Bizottság új programokat kíván indítani. Ezek a következõk:

  •    az oktatási rendszerek egységes alapokon történõ összehasonlítható felmérése (benchmarking),
  •    az európai kutatási térség eredményeinek hasznosítása az új oktatási környezet kialakításában (oktatási rendszerek fejlesztése, innovatív alkalmazások fejlesztése, virtuális egyetemek, mobilitás és hálózatok kialakítása, személyre és adottságokra szabott képzési rendszerek, külön figyelemmel a fogyatékosok oktatására)
  •    az oktatási és képzési infrastruktúra fejlesztésének elõsegítése a tagállamokban,
  •    a képzés erõsítése a digitális írástudás terjesztése, az információs társadalommal kialakuló hiányszakmák felszámolása, az ipar és a gazdaság által igényelt képzettség biztosítása érdekében,
  •    az oktatók és tanárok képzésének és továbbképzésének megteremtése.

A program kiemelten kezeli az alábbi szakterületek képzési rendszereinek fejlesztését:

  •    modern nyelvoktatás,
  •    tudományos és technológiai képzés, «   a mûvészetek, a kultúra és az állampolgári ismeretek oktatása.

Az Európai Bizottság támogatni fogja a szabványosítási törekvéseket és az e-Learning szolgáltatások és rendszerek átjárható és egymással kompatíbilis fejlesztését. Az elkövetkezõ 3 évben az EIB és a Strukturális Alapok várhatóan kb. 12-15 Mrd EUR-t fektetnek be a humán erõforrások és az új technológiák bevezetését célzó innováció támogatására. Szakértõi becslések szerint az európai „e-Learning" piac nagysága kb. évi 12 Mrd EUR.

Dr. Mezei István TéT attasé (Brüsszel, EU Misszió)

 



A Külügyi Tájékoztatóban megjelent
aktuális pályázatok beadási határidejük szerint

 

Határidõ:

Pályázat:

Forrás:

2001. júl. 20. National Council on Economic Education Economics International Training of Writers Criteria for Program Participation KT 319.
2001. júl. 30. Magyar-malájziai TÉT-pályázat KT 319.
2001. júl. 31. Európai Közigazgatási Képzési Ösztöndíj KT 319.
2001. júl. 31. DAAD magyar-német kutatói cserék KT 318.
     
2001. aug. 31. Közös Akciók pályázat a Socrates, Leonardo és az Ifjúság 2000-2006. programok egymást kiegészítõ jellegének  erõsítésére KT 319.
     
2001. szept. 1. IFJÚSÁG 2000-2006: EU pályázat az ifjúsági mobilitás támogatására KT 304.
2001. szept. 10. Az Oktatási Minisztérium pályázata pedagógusoknak kéthetes izraeli tanulmányútra a jeruzsálemi Yad Vashem Intézetbe KT 319.
2001. szept. 15. A Nemzetközi Visegrádi Alap pályázata KT 311.
2001. szept. 28. A Magyar Ösztöndíj Bizottság pályázati felhívása  a 2002/2003. tanévre nyári egyetemekre hallgatók számára
(a Külügyi Osztály belsõ határideje)
KT 308.
2001. szept. 29. INTAS - Kutatási Együttmûködési lehetõség a FÁK tagállamokkal KT 308.
2001. szept. 30. Magyar-amerikai kutatási projektpályázat KT 313.
2001. szept. 30. Magyar-német kutatási projektpályázat KT 313.
2001. szept. 30. OTKA Utazási, Publikációs és Konferencia-szervezési pályázat KT 319.
     
2001. okt. 5. A Magyar Ösztöndíj Bizottság pályázati felhívása  a 2002/2003. tanévre nyári egyetemekre diplomások számára KT 319.
2001. okt. 5. A Magyar Ösztöndíj Bizottság pályázati felhívása  a 2002/2003. tanévre külföldi ösztöndíjakra KT 319.
2001. okt. 15. Diákok a tudományért /Pro Renovanda Alapítvány/ KT 307.
2001. okt. 15. Mellon kutatói ösztöndíj Villa I Tattiban /olasz reneszánsz/ KT 314.
2001. okt. 20. Master's Program in Korean Studies (Hankuk University) KT 319.
     
2001. nov. 15. Eötvös Ösztöndíj 2002 KT 319.
     
     
folyamatos Az Illyés Közalapítvány Kuratóriuma pályázata a határon túl élõ magyarság támogatására KT 289.
folyamatos A Soros Alapítvány pályázatai: East-East program KT 280.