Szegedi Tudományegyetem Külügyi Osztály
Külügyi Tájékoztató 353. - 2003. május 27.

A Külügyi Tájékoztató internetes változata

 

Pályázatok Határidő
  • A Magyar Ösztöndíj Bizottság államközi szerződéseken nyugvó külföldi ösztöndíjai nyári egyetemi részvételre, tanulmányutakra, teljes és részképzéses ösztöndíjakra a 2004/2005. tanévben ( http://www.scholarship.hu )
2003. október 10.
  • Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj ( http://www.scholarship.hu )
2003. október 31.
  • Pályázati felhívás az EU Közös Kutatási Központjától
    ( http://www.jrc.cec.eu.int/enlargement/action2003 )
2003. június 16.
  • A japán kormány ösztöndíjai hallgatók és kutatók részére a 2004/2005-ös akadémiai évre
2003. június 30.
  • A görögországi European Public Law Center pályázata európai alkotmányjogi és közigazgatási jogi témában készült doktori/posztdoktori disszertáció benyújtására ( http://www.eurplc.org )
2003. június 15.
  • A University of Athen posztgraduális ösztöndíjai a 2003/2004-es akadémiai évre dél-kelet-európai tanulmányok folytatására ( http://www.uoa.gr/polisci )
2003. május 30.
  • Projektalapú kutatócserék Magyarország és Németország között 2004 - 2005 ( http://www.scholarship.hu )
2003. július 31.
  • Linking Up For Mobility In Europe: norvég-magyar kétoldalú mobilitási programban való részvétel ( http://www.tpf.iif.hu )
2003. június 01; 2003. december 01.
  • Ösztöndíjak a volt Szovjetunió (FÁK) fiatal tudósai számára (INTAS)
ld. a kiírást!
   
  • A következő tájékoztatók megtalálhatók a Külügyi Osztályon:
 
    • a Costa da Valencia spanyol nyelvi nyári egyetemi kurzusai ( http://www.costadevalencia.com/ )
    • a Metzi Egyetem nyári egyeteme: "Conceiving and making in Europe: new tools for knowledge sharing" (2003. szeptember 1-5) ( http://www.metz.ensam.fr/ )
    • 15th Annual Conference of the European Association for International Education (Vienna, 10-13 September, 2003) ( http://www.eaie.org/ )
   
  • A Külügyi Tájékoztatóban megjelent aktuális pályázatok beadási határidejük szerint
   

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
a 2004/2005. tanévre külföldi tanulmányi és kutatói ösztöndíjakra
és a 2004. évi nyári egyetemekre

A Magyar Ösztöndíj Bizottság (a továbbiakban MÖB) - a 147/2002. (VI.29.) Korm. rendelet alapján - pályázatot hirdet a kétoldalú nemzetközi oktatási, tudományos és kulturális munkatervekben biztosított hosszú és rövid tanulmányutakra, nyári egyetemeken való részvételre

Kétoldalú nemzetközi oktatási, tudományos és kulturális munkatervekben biztosított hosszú és rövid tanulmányutak, nyári egyetemek

A Magyar Köztársaságnak mintegy 40 országgal van kormányközi vagy tárcaközi oktatási, tudományos és kulturális együttműködési munkaterve. Ezek hatálya általában 3 év és megújításukra egymástól eltérő időpontban kerül sor. Ennek következtében viszonylag jelentős számban vannak olyan munkatervek, amelyeket a 2004/2005. évre a Pályázati felhívás összeállításakor még nem írtak alá. A munkatervi tárgyalások során előfordulhatnak változtatások, melyek következtében az alábbiakban leírt ösztöndíj lehetőségek nem a meghirdetett formában valósulhatnak meg. A Magyar Ösztöndíj Bizottság a Pályázati felhívás szerkesztése és a meghirdetés időpontja között bekövetkezett változásokat az Interneten (www.scholarship.hu) közzéteszi. Amennyiben tehát a Pályázati felhívás az egyes országoknál jelzi, hogy a munkaterv megújítása folyamatban van, cél-szerű a pályázat beadása előtt tájékozódni az esetlegesen bekövetkezett változá-sokról. Amennyiben a munkaterv megújítására a pályázat beadását követően kerül sor, az Iroda értesíti a pályázókat a változásokról.

ÁLLAMKÖZI ÖSZTÖNDÍJAK (A)

A./I. Hosszú tanulmányutak

Az ösztöndíjas utak az egyes munkatervekben rögzített feltételeknek megfelelően általában 1, max. 12 hónap időtartamban tesznek lehetővé külföldön folytatandó tanulmányokat (pl. részképzés, posztgraduális képzés), illetve adnak lehetőséget egyéni munkaprogram alapján megvalósítható kutatómunkára, anyaggyűjtésre, alkotómunkára.

A pályázatnak a következőket kell tartalmaznia:

A b) ponttól kezdődően két, egymástól elválasztott pályázati csomagot kérünk összeállítani és egyetlen borítékban feladni. Kérjük, hogy a borítékra a célország nevét is írják rá.

  1. a MÖB háromlapos adatlapja (1 példányban, az első lapon fényképpel ellátva.) Figyelem: a MÖB pályázati adatlap honlapunkról elektronikus formában letölthető. Elérési útvonal: www.scholarship.hu /Pályázati Űrlapok/Államközi Ösztöndíj/Hosszú, rövid tanulmányutak/MÖB Pályázati Adatlap. Csak elektronikus formában, vagy nyomtatott nagybetűvel, olvashatóan kitöltött űrlapot fogadunk el. (Kivételesen indokolt esetben, a pályázó külön kérésére, kizárólag vidékre még postázunk pályázati csomagot.)
  2. szakmai életrajz (2-2 példányban) magyar nyelven és a fogadó ország nyelvén vagy az adott célországnál jelzett nyelvek egyikén
  3. a tudományos publikációk jegyzéke (2-2 példányban), magyar nyelven és a fogadó ország nyelvén vagy az adott célországnál megjelölt nyelvek egyikén
  4. ajánlás két, tudományosan/szakmailag elismert szakembertől, eredeti aláírással ellátva, (2-2 példányban) magyar nyelven és a fogadó ország nyelvén vagy az adott célországnál megjelölt nyelvek egyikén
  5. munkaterv, programterv (2 -2 példányban) magyar nyelven és a fogadó ország nyelvén vagy az adott célországnál jelzett nyelvek egyikén
  6. oklevél másolat (egyetemi-főiskolai hallgatók ehelyett, doktoranduszok pedig ezen túl az utolsó lezárt félév eredményeit feltüntető leckekönyvi másolatot adják be 2-2 példányban), magyar nyelven és a fogadó ország nyelvén vagy az adott célországnál megjelölt nyelvek egyikén
  7. állami nyelvvizsgát vagy azzal egyenértékű nyelvtudást tanúsító bizonyítvány másolatban,* (2-2 példányban) magyar nyelven és a fogadó ország nyelvén vagy az adott célországnál megjelölt nyelvek egyikén
    *Ennek hiányában ösztöndíjának sikeres megvalósításához szükséges nyelvtudását szakmai ajánlója vagy valamely felsőoktatási intézmény idegen nyelvi lektorátusa igazolhatja.
  8. a külföldi intézmény fogadólevele. Kivételes esetben e-mailen vagy faxon érkezett fogadó nyilat-kozatot is elfogadunk (természetesen kinyomtatott formátumban kell a pályázathoz csatolni). E-mail és fax esetén az eredeti fogadólevelet legkésőbb október 31-ig meg kell küldeni a MÖB Irodába.
  9. Amennyiben fogadólevél nem szükséges, azt az adott munkatervi pontnál jelezzük.

Figyelem! A fogadó intézmény kiválasztása, a kapcsolatfelvétel és a fogadó nyilatkozatok beszerzése a pályázó feladata. Külföldi intézmények listája a www.braintrack.com és a www.esn.org honlapon hozzáférhető. A hazai oktatási intézmények meglévő nemzetközi kapcsolataira is lehet támaszkodni és az intézményi nemzetközi kapcsolatok referenséhez is fordulhatnak információért.

A hiányos, olvashatatlan kézírással kitöltött és/vagy határidő után beküldött pályázatokat a MÖB Iroda nem terjeszti be bírálatra a szakmai kollégiumoknak.

A./II. Rövid tanulmányutak

A rövid időtartamú (5-21 napos) szakmai programok a kétoldalú együttműködési munkatervek keretében lehetőséget kívánnak nyújtani intézményközi együttműködést elősegítő látogatásokra, alkotói közösségek együttműködésére, személyes kapcsolatfelvételre, tapasztalatcserére, anyaggyűjtésre, könyvtári munkára, előadókörúton, konferencián, kongresszuson, szemináriumon, fesztiválokon és más oktatási, tudományos és kulturális rendezvényeken való részvételre.

A pályázatnak az I. fejezetben felsorolt dokumentumokat kell tartalmaznia a d) pont kivételével.

A./III. Nyári egyetemek

A 3-4 hetes nyári egyetemek nagy többségükben a fogadó ország nyelvének tökéletesítésére, kultúrájának, művészetének megismerésére nyújtanak lehetőséget. Programját és helyszínét a fogadó fél határozza meg, ennek következtében egyéni kutatómunkára, más helyszínen folytatandó tudományos tevékenységre nincs mód. Amennyiben a rendezvény tematikája más szakterületre irányul, azt az egyes munkatervi pontoknál jelezzük.
A legtöbb esetben beszélni kell a fogadó ország nyelvén is.
Figyelem! Csak a MÖB pályázati felhívásában szereplő országokba, a konkrét munkatervi pontban megjelölt nyári egyetemekre lehet pályázni!

1. Nyelvszakos egyetemi és főiskolai hallgatók esetén a pályázatnak a következőket kell tartalmaznia:

  1. a MÖB háromlapos Nyári Egyetemi adatlapja (1 példány); Figyelem: a MÖB pályázati adatlap honlapunkról elektronikus formában letölthető. Elérési útvonal: www.scholarship.hu /Pályázati Űrlapok/Államközi Ösztöndíjak/Nyári Egyetem/Nyári egyetem adatlap. Csak elektronikus formában vagy nyomtatott nagybetűvel olvashatóan kitöltött űrlapot fogadunk el. (Indokolt esetben, a pályázó külön kérésére, vidékre még postázunk pályázati csomagot.)
  2. szakmai életrajz (2-2 példányban) magyar nyelven és a fogadó ország nyelvén vagy az adott célországnál megjelölt nyelvek egyikén
  3. oklevél másolat (egyetemi-főiskolai hallgatók ehelyett, doktoranduszok pedig ezen túl az utolsó lezárt félév eredményeit feltüntető leckekönyvi másolatot adják be) (2 példány)
  4. motivációs levél (2-2 példányban) magyar nyelven és a fogadó ország nyelvén vagy az adott célországnál megjelölt nyelvek egyikén
  5. állami nyelvvizsgát vagy azzal egyenértékű nyelvtudást tanúsító bizonyítvány másolatban. Ennek hiányában ösztöndíjának sikeres megvalósításához szükséges nyelvtudását szakmai ajánlója vagy valamely felsőoktatási intézmény idegen nyelvi lektorátusa igazolhatja, 2 másolati példányban

A nyelvszakos egyetemi és főiskolai hallgatóknak pályázatukat felsőoktatási intézményükbe (saját nyelvi tanszékükre) kell benyújtaniuk, melyek rangsorolt javaslatukat megküldik a MÖB Irodába. Az alábbiakban jelzett beadási határidő a MÖB Irodához való beérkezést jelenti, a hallgatók esetében a felsőoktatási intézmény határozza meg az egyetemen/főiskolán belüli pályázati határidőt (általában egy héttel a hivatalos határidő előtt van). Az ösztöndíjas helyek intézmények közötti arányát a szakmai kollégiumok javaslata alapján a Magyar Ösztöndíj Bizottság állapítja meg.

2. Nem nyelvszakos egyetemi hallgatók és oklevéllel rendelkezők esetén a pályázatnak a következőket kell tartalmaznia:

  1. a MÖB Iroda háromlapos nyári egyetemi adatlapja (1 példány). (Elérési útvonal lásd fent.)
  2. Szakmai életrajz (2-2 példányban) magyar nyelven és a fogadó ország nyelvén vagy az adott célországnál megjelölt nyelvek egyikén
  3. ajánlás tudományosan/szakmailag elismert szakembertől (2-2 példányban) magyar nyelven és a fogadó ország nyelvén vagy az adott célországnál megjelölt nyelvek egyikén. Gyakorló nyelvtanárok esetén az ajánlást az iskola igazgatója vagy a munkaközösség vezetője is adhatja.
  4. motivációs levél (2-2 példányban) magyar nyelven és a fogadó ország nyelvén vagy az adott célországnál megjelölt nyelvek egyikén
  5. oklevél másolat (egyetemi-főiskolai hallgatók ehelyett, doktoranduszok pedig ezen túl az utolsó lezárt félév eredményeit feltüntető leckekönyvi másolatot adják be) (2 példány)
  6. állami nyelvvizsgát vagy azzal egyenértékű nyelvtudást tanúsító bizonyítvány másolatban. Ennek hiányában ösztöndíjának sikeres megvalósításához szükséges nyelvtudását szakmai ajánlója vagy valamely felsőoktatási intézmény idegen nyelvi lektorátusa igazolhatja (2 másolati példányban)

Az oklevéllel rendelkező pályázóknak, valamint a nem nyelvszakos hallgatóknak pályázatukat a MÖB Irodához kell eljuttatniuk. Közülük elsőbbséget élveznek az adott ország nyelvét oktató gyakorló nyelvtanárok, illetőleg az annak kultúrájával foglalkozó szakemberek.

A hiányos és/vagy határidő után beküldött pályázatokat a MÖB Iroda nem terjeszti be bírálatra a szakmai kollégiumoknak.

A./1. Pályázati eljárás

1.1. A pályázati felhívás, a szükséges útmutatók, űrlapok elektronikus formában a honlapunkról letölthetőek. Honlapcím: www.scholarship.hu; aktuális pályázati felhívás, általános útmutató, pályázati űrlapok és leggyakrabban feltett kérdések menüpontok.
A csatolandó dokumentumok beszerzési és elkészítési módjáról részletes útmutatót honlapunkon a „Leggyakrabban feltett kérdések” rovatban olvashatnak. Figyelem! A csatolandó dokumentumokról készült másolatokat nem kell közjegyző által hitelesíttetni. Elfogadjuk a tanszékek, tanulmányi osztályok és az idegennyelvi lektorátusok fordításigazolását is.

1.2. További felvilágosítás:
MÖB Ügyfélszolgálati Iroda: Budapest XIV., Ajtósi Dürer sor 19-21; Ügyfélfogadás: hétfő 13-16, kedd-csütörtökig: 9-12 és 13-16 óra között, péntek 9-12 óra között. Telefon: 422-0678, 384-9009; E-mail: ugyfel@mob.ph.hu; ereny@scholarship.hu
A referensek szakterületei és elérhetőségei részletesen megtalálhatóak a www.scholarship.hu honlapon a Munkatársak menüpontban.
Referensek ügyfélfogadási ideje: hétfő 14-16-ig, szerda 10-12 és 14-16 óra között, péntek 10-12 óra között.
Konzultációs időpontot érdemes előre egyeztetni!

1.3. A pályázati adatlapon fel kell tüntetni a munkatervi pontot (lásd: pályázati felhívás első oszlop, jel, munkatervi pont, például: Belgium 12.1. vagy DAAD 5. tevékenység vagy BW. III/1.a.) és a pályázat elbírálására illetékes szakmai kollégium számát (lásd: a pályázati felhívás következő bekezdése és a pályázati adatlap.)


1.4. A pályázati felhívásban a pályázóra vonatkozó előírások közül a végzettség a pályázás időpontjára értendő, az életkor pedig az ösztöndíjas út megkezdésének időpontjára vonatkozik.
1.5. Egy pályázati ciklusban legfeljebb két pályázat adható be, a pályázónak a pályázati adatlapon meg kell jelölnie a fontossági sorrendet.
1.6. A pályázatot postai úton az alábbi címre kell beküldeni: Magyar Ösztöndíj Bizottság, Professzorok Háza, 1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 19-21.
1.7. A pályázó - saját érdekében - haladéktalanul közölje az adataiban (név, lakcím, munkahely, telefon-faxszám) bekövetkezett változásokat a MÖB
Irodával írásban a fenti postacímen vagy a 343-6489-es faxszámon.

Beadási határidő: 2003. október 10.

(a postai feladás dátuma)
Az ettől eltérő határidőket az egyes országoknál külön jelezzük.
Csak postán benyújtott pályázatot fogadunk el! A pályázatokat saját érdekükben kérjük ajánlva feladni, mert a beérkezést nem igazoljuk vissza.

A teljes kiírás és az országonkénti pályázati lehetőségek megtalálhatók itt.


PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
MAGYAR ÁLLAMI EÖTVÖS ÖSZTÖNDÍJ 2004

A Magyar Ösztöndíj Bizottság (a továbbiakban MÖB) a 82/1997. (V.21.) Korm. rendelettel módosított 54/1994.(IV.13) Kormányrendelet alapján pályázatot hirdet a 2004. naptári évre


A Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj (a továbbiakban Ösztöndíj) a hazai tudományos, gazdasági és kulturális élet legtehetségesebb fiatal szakembereinek külföldi továbbképzését, külföldi kutatóhelyeken, alkotóműhelyekben, kutatói illetve művészeti munkában való részvételét teszi lehetővé. Pályázhat minden, 40 évesnél nem idősebb, felsőoktatási intézményben oklevelet szerzett magyar állampolgár, aki eddigi szakmai tevékenységével – lehetőleg a PhD vagy DLA fokozat megszerzésével, rangos publikációkkal, egyéb alkotásaival és eredményeivel - már bizonyította kiemelkedő képességét.

Pályázni bármely tudományterületen és tudományágban lehet. A pályázatokat az alábbi szakmai kollégiumok bírálják el:

  • Agrártudományi
  • Bölcsészettudományi
  • Egészségtudományi
  • Műszaki-tudományi
  • Művészeti
  • Társadalomtudományi
  • Természettudományi

Az Ösztöndíj időtartama 3 - 8 hónap, amely indokolt esetben, - az állami költségvetés függvényében egy alkalommal legfeljebb, 6 hónappal - meghosszabbítható. Az Ösztöndíj indokolt esetben többször is megpályázható. Ebben az évben a 203 pályázóból 81 fő átlagosan 4-5 hónapos tanulmányutat nyert.
Az ösztöndíjas utak 2004. március 1-jétől kezdődhetnek.
A pályázatnak a következőket kell tartalmaznia:

  1. A MÖB pályázati adatlapja a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíjhoz ( 3 példány)*
    *A művészek és a kutatók pályázati adatlapja és ajánlólapja nem azonos ! (A pályázó a nyomtatványon jelölje meg a témájának megfelelő szakmai kollégium számát is, amely az adatlap alján található.)
  2. Szakmai életrajz magyar és angol nyelven (2-2 példány)
  3. Publikációk jegyzéke, magyar és angol nyelven; művészek esetében a munkásságukat bemutató összeállítás ( 2 példány) A publikációs jegyzékben külön kell választani a hazai és a külföldi közleményeket a következő bontásban: szakmai folyóiratban megjelent cikkek, könyvek, konferencia kiadványok, egyéb. (A pályázónak a három legjobbnak ítélt publikációja másolatát - a művészeknek a három legjobbnak ítélt alkotását bemutató fotót, kritikát, referenciát - is csatolnia kell a pályázathoz!)
  4. Legalább két szakmailag elismert ajánló véleménye lezárt borítékban a mellékelt (letölthető) kétoldalas ajánló lapon
  5. Munkaterv magyar és angol nyelven (2-2 példányban, 1-3 oldal terjedelemben.)
  6. A pályázó által beszerzett, külföldi fogadókészséget igazoló levél (Fax vagy e-mail esetén annak az eredetijét utólag meg kell küldeni a MÖB Irodába 2003. november 20-ig.)
  7. Költségterv formanyomtatványon (2 példány)
  8. Oklevél másolat (2 példány)
  9. Idegennyelv tudást igazoló állami nyelvvizsga bizonyítvány vagy azzal egyenértékű bizonyítvány. (2 példány)

A pályázathoz szükséges formanyomtatványok (1, 4, 7) a MÖB Iroda Ügyfélszolgálati Irodájától (Budapest, XIV. Ajtósi Dürer sor 19-21.) kérhetők ill. az Internetről letölthetők: www.scholarship.hu. A formanyomtatványok sokszorosíthatók.

Beadási határidő: 2003. október 31.

A MÖB az ösztöndíjas külföldi megélhetéséhez, szállásához, munkájának dologi kiadásaihoz ad anyagi támogatást és az ösztöndíjas egyszeri oda-vissza útiköltségét is biztosítja. A pályázatokat a következő címre kell postán vagy személyesen eljuttatni:
MÖB Iroda, Professzorok Háza
1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 19-21.


A borítékra kérjük ráírni: "Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj"
A pályázatokat a MÖB szakmai kollégiumai véleményezik, a döntést, amelyről a pályázó értesítést kap, a Magyar Ösztöndíj Bizottság hozza meg.

Az ösztöndíjasnak hazajövetele után a MÖB számára:
-egy hónapon belül szakmai részt is tartalmazó beszámolót kell készítenie külföldi útjáról;
- egy éven belül be kell számolnia az ösztöndíjas tanulmányút eredményeiről a MÖB és vele együttműködésben más tudományos intézmények által szervezett konferencián tartott előadás keretében.

Valamennyi, az ösztöndíj segítségével, annak eredményeként létrejött munkán fel kell tüntetni, hogy "Készült a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj támogatásával."

Az ösztöndíj munkajogi vonatkozású ügyeit az ösztöndíjas maga intézi. További információt a MÖB Iroda ad. (Holodnyák Péter szakreferens, tel.: 384-9010)


Pályázati felhívás az EU Közös Kutatási Központjától

Az EU Közös Kutatási Központja (Joint Research Centre - JRC) 2003. márciusában pályázati felhívást tett közzé, amelyben összesen 62 ideiglenes együttműködési lehetőséget (kihelyezett nemzeti szakértői és vendégkutatói pozíciókat), valamint tanfolyamokat hirdetett meg a csatlakozó országok kutatói számára. A tanfolyamokra pályázat nem nyújtható be, a rövid távú (három hónaptól egy évig terjedő) álláslehetőségeket egyénileg kell megpályázni.
A betölthető rövid-távú álláslehetőségek listája a JRC honlapján található meg ({Job opportunities} címmel). A pályázat benyújtásához nélkülözhetetlen {információk} a JRC honlapján érhetők el.

A pályázat beadási határideje: 2003. június 16-12 óra.

További információ: Kissné Marjay Márta - JRC összekötő
OM K+F HÁT, Kutatás-fejlesztési Nemzetközi Főosztály
tel: 484 2586
Fax: 317 0549
e-mail: {marta.kiss@om.hu}


PÁLYÁZATI FELHÍVÁS japán kormányösztöndíjakra

Felhívjuk a figyelmet a japán kormány ösztöndíjaira hallgatók és kutatók részére a 2004/2005-ös akadémiai évre.

1. Kutatói ösztöndíj szinte valamennyi tudományágban

Feltételek:

  • 35 év alatti életkor
  • egyetemi, főiskolai diploma (legkésőbb a kiutazás időpontjáig)

 

2. Egyetemi ösztöndíj szinte valamennyi tudományágban

Feltételek:

  • 17-21 év közötti életkor (2004. április 1-jén)
  • érettségi bizonyítvány

A pályázat beérkezési határideje: 2003. június 30. (Japán Nagykövetség)

Bővebb információ és adatlap a Japán Nagykövetségen (1125 Budapest, Zalai út 7., tel.: 398-3100) található.


GÖRÖG PÁLYÁZATI FELHÍVÁS disszertáció megírására

A görögországi European Public Law Center pályázatot hirdet európai alkotmányjogi és közigazgatási jogi témában készült doktori/posztdoktori disszertáció benyújtására.

Pályázati feltételek:

  • 40 éves korhatár
  • Uniós állampolgárság vagy az Unió valamely országának egyetemén/kutatóközpontjában készített pályázat

A pályázatot az Unió hivatalos nyelveinek egyikén kell megírni. Egy kivonatot is kell készíteni angol, francia, német vagy olasz nyelven.

A pályázat 3 példányát, önéletrajzot és a kivonatot 2003. június 15-ig kell megküldeni közvetlenül a központ titkárságának.

European Public Law Center - Secretariat
Achaiou 16, Kolonaki Athens 106 75
Greece Tel.: + 30-210-725-8801 vagy + 30-210-729-3103
Fax: + 30-210-725-8040
E-mail: { info@eplc.gr }
Honlap: { www.eurplc.org}

Bővebb információ a központtól kérhető.


PÁLYÁZATI FELHÍVÁS a University of Athen ösztöndíjára

A University of Athen a 2003/2004-es akadémiai évre posztgraduális ösztöndíjakat hirdet Dél-Kelet-Európai Tanulmányok folytatására.

Pályázati feltételek:

  • egyetemi diploma (előnyt élveznek a politikatudományi, nemzetközi kapcsolatok, közigazgatási, jogi, történelem, gazdasági vagy üzleti végzettséggel rendelkezők)
  • magas szintű angol nyelvtudás

A jelentkezés és a részvétel feltételeiről szóló részletes angol nyelvű tájékoztató és a jelentkezési lap megtekinthető a Magyar Ösztöndíj Bizottság Ügyfélszolgálati Irodáján (1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 19-21. fszt. 7., tel.: 422-0678), valamint letölthető az alábbi Internet címen: { http://www.uoa.gr/polisci }.

A pályázatokat közvetlenül Athénba kell elküldeni legkésőbb 2003. május 30-i postabélyegzővel az alábbi címre:

Master's Degree in SE European Studies Secretariat
Att: Georgia Astraka/Alexandra Stefanou
Department of Political Science and Public Administration
Eolou 42-44 & Kolokotroni Str., 105-60 Athens, Greece

A tanfolyamról bővebb információ kérhető:
E-mail: { u-see@interel.uoa.gr }
Tel: +30-210-368-9700
Fax: +30-210-368-8920


PÁLYÁZATI KIÍRÁS
MAGYAR-NÉMET KUTATÓCSERÉK PROJEKTALAPÚ KUTATÓCSERÉK
MAGYARORSZÁG ÉS NÉMETORSZÁG KÖZÖTT
2004 - 2005

Pályázási határidő: 2003. július 31. – Kezdési időpont: 2004. január 1.


I. Általános információk

A Német Felsőoktatási Csereszolgálat (DAAD) és a Magyar Ösztöndíj Bizottság (MÖB) 1998-ban indította el közös kutatócsere programját, melynek célja a tudományos együttműködés elősegítése német és magyar felsőoktatási intézmények és kutatóintézetek kutatócsoportjai között.

A közös programon keresztül kívánjuk elősegíteni a tudósutánpótlás továbbképzését és szakosodását (különös tekintettel a diplomázókra, doktoranduszokra és posztdoktorokra).

A program minden tudományterület számára nyitott.

A kiírás német és magyar főiskolák, egyetemek oktatóinak, kutatóintézmények tudományos szakembereinek szól. A projektvezető felelős a projektért; akinek hivatalos főiskolai/egyetemi oktatói, illetve felsőoktatási intézményen kívüli kutatóintézetben vezető kutatói munkaviszonnyal kell rendelkeznie. Amennyiben a munkaviszonya határozott időre szól, úgy ennek a határidőnek a pályázati évet minimum 1 évvel meg kell haladnia.

A program megvalósításához szükséges pénzeszközt a DAAD a Szövetségi Oktatási és Kutatási Minisztériumtól (BMBF) kapja. A Magyar Ösztöndíj Bizottság számára a programhoz szükséges pénzeszközt a Magyar Köztársaság Oktatási Minisztériuma biztosítja. A pályázás feltétele egy adott tudományos kutatási terv, melyen a két ország tudósai közösen dolgoznak. A pályázatnak részletesen kell tartalmaznia a projekt tudományos célkitűzéseit (kutatási terület, újdonságok, megvalósítható részcélok) a német-magyar együttműködés szempontjait figyelembe véve.

A támogatás kizárólag a személyekre vonatkozó költségekre kérhető, amely kimondottan a tudósok, kutatók, diplomázók (csak akkor, ha a diplomamunka a projekt részét képezi), diplomások cseréjéből adódik.

A program a közös kutatásban részt vevő német és magyar kutatók utazási és tartózkodási költségeit támogatja, melyben a német fél a német résztvevők utazási költségeit és a magyar résztvevők németországi tartózkodási költségeit fedezi, a magyar fél pedig a magyar résztvevők utazási költségeihez ad utazási hozzájárulást és a német résztvevőknek napi illetve havi ösztöndíjat. A fogadó fél fedezi a projekt megvalósításával összefüggő belföldi közlekedés költségeit.

A projektek alapfinanszírozását (személyi és dologi költségek mindkét oldalon) más forrásokból kell biztosítani. A projektet érintő egyéb költségeket (anyagfelhasználás, stb.) nem tudjuk átvállalni.

A német-magyar projekt maximálisan megpályázható időtartama 2 év, mely azt jelenti, hogy a projekt meghosszabbítása 3-dik évre nem lehetséges. A projekt 2-dik évre történő meghosszabbítása az első év eredményességétől függ.

A német projektpályázók max. 5.000 EUR - 7.500 EUR/év projekt összegre pályázhatnak.

A magyar projektpályázók max. 800.000 Ft/év projekt összegre pályázhatnak.

A programban nem szerepelhetnek az alábbiak:

  • A beadott témában már fennálló, más felek által támogatott német-magyar együttműködésen alapuló tudományos projektek, melyek személycserét is magukba foglalnak és a részt vevő személyek jelen pályázatra is jelentkeztek
  • Továbbképzés
  • Konferenciarészvétel
  • Konferenciák

 

II. Beadási határidő és eljárás

Az új pályázatok beadási határideje 2003. július 31-e (postabélyegző dátuma). Amennyiben a határidőt a pályázó nem tartja be, az a pályázat formai elutasítását vonja maga után.

A német és magyar projektvezetőnek azonos pályázatot kell benyújtania a megadott irodák címére. A pályázatban a projekt közös leírásának kell szerepelnie, nem csak az egyes fél programleírásának.

Mindkét fél pályázatának azonos tartalmúnak kell lennie. Kérjük figyeljenek a pályázat olvashatóságára. A német fél kérésére a német pályázatokat egyszerű kivitelben adják be (fűzés/fólia nélkül).

Annak érdekében, hogy a pályázat hiánytalan legyen, segítségképpen kérjük használják az ellenőrző listát, melyet a pályázattal együtt kérünk leadni (Az ellenőrző lista letölthető a MÖB Iroda internet címén).


A német pályázatokat az alábbi címre kell benyújtani:


Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD)
Referat 324 (Südosteuropa)
z. Hd. Sabine Hutter
Postfach 200 404
53134 Bonn
Telefon: +49-228-882-484
Telefax: +49-228-882-627
E-Mail: Hutter@daad.de
Internet: http:///www.daad.de

Itt személyesen felvehetők a német pályázati űrlapok is, vagy a megadott internetes címen letölthetők.

A magyar pályázatokat az alábbi címre kell benyújtani:

Magyar Ösztöndíj Bizottság - MÖB Iroda
Professzorok Háza
1146 Budapest
Ajtósi Dürer sor 19-21.
Krasnyánszki Zsuzsanna, E-mail: krasnyanszki@mob.ph.hu
Telefon: +36-1-384-9009, Fax: +36-1-343-6489


A borítékra kérjük írják rá: Magyar - német kutatócsere.

A magyar pályázók az alábbi címen vehetik fel a pályázáshoz szükséges űrlapokat, vagy az internetről is letölthetik :www.scholarship.hu/ pályázati űrlapok

MÖB Iroda
Ügyfélszolgálati Iroda
1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 19-21.
Tel.: (1)-422-0678


PÁLYÁZATI FELHÍVÁS a LINKING UP FOR MOBILITY IN EUROPE
elnevezésű norvég-magyar kétoldalú mobilitási programban való részvételre


A norvég Leonardo Nemzeti Iroda kezdeményezésére a 2002-es évtől lehetőség nyílik bilaterális, cserealapon működő mobilitási projektek lebonyolítására Norvégia és a tizenkét csatlakozás előtt álló állam (Bulgária, Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Románia, Szlovákia, Szlovénia) intézményei között.

A kezdeményezésben szakképzőintézmények, képzőközpontok, vállalatok, felsőoktatási intézmények és egyéb, szakképzésben érintett intézmények vehetnek részt.

A bilaterális kezdeményezés pénzügyileg és szervezetileg független a Leonardo da Vinci programtól - az Európai Közösség szakképzési együttműködési programjától. A Leonardo da Vinci program keretein belül megvalósuló projektekben ugyanis legalább egy uniós tagállamból származó intézmény jelenléte szükséges, így nem nyílik lehetőség a csatlakozás előtt álló országok és Norvégia intézményeinek kétoldalú együttműködésére. Jelen kezdeményezés ennek a hiánynak a pótlására irányul, célja, hogy a nem EU tagországok intézményei is részt vehessenek bilaterális együttműködésekben.

A pályázati felhívásra benyújtandó projektterveknek norvég és magyar intézmények közötti, kölcsönösségi alapon működő, bilaterális együttműködések megvalósítására kell irányulniuk. A projektek célja a szakképzésben részt vevő, illetve már végzett fiatalok külföldi szakmai gyakorlatának és az oktatók/tanárok tapasztalatszerzésének megvalósítása. A projektben szerepelhet egy-egy, de akár több norvég és magyar intézmény is. A projektben szereplő intézményeknek a kölcsönösség alapján saját kedvezményezettjeik küldése mellett fogadniuk is kell a partnerintézményből érkező kedvezményezetteket.

A kezdeményezésben való részvétel feltételei:

  • Résztvevő intézmények: norvég és magyar szakképzésben érintett intézmények.
  • A projektek kedvezményezettjei:
  • Szakmai alapképzésben részt vevő fiatalok
  • Fiatal dolgozók
  • Felsőoktatási intézményben tanuló hallgatók
  • Oktatók, tanárok, szakképzési tanácsadók
  • A projektek tartalma: külföldi szakmai gyakorlat a fogadó országban található cégeknél/vállalatoknál.
  • A gyakorlatok tartalma: 2-12 hét.
  • Támogatás: a támogatásra a norvég fél pályázik. A pályázat a norvég kiutazó kedvezményezettek, és a partnerintézményből Norvégiába érkező magyar kedvezményezettek költségeit egyaránt tartalmazza.
  • Kísérők: csak abban az esetben támogatható a részvételük, ha a kedvezményezettek 18 éven aluliak, illetve fogyatékos személyek. A kísérőknek a kedvezményezettekkel azonos időtartamot kell a fogadó országban tölteniük.
  • A pályázatot benyújtó intézmény: minden esetben a norvég partner.
  • Amennyiben egy norvég intézmény több országgal is együtt kíván működni a kezdeményezés keretein belül, országonként külön-külön pályázatot kell benyújtania. Az egy adott országgal való együttműködés keretein belül természetesen több gyakorlat lebonyolítása is lehetséges.
  • A pályázatok benyújtásának határideje 2003-ban: június 1. (ez esetben a gyakorlatokra 2003. július 15. - 2003. december 31. között kerülhet sor) és december 1. (ez esetben a gyakorlatokra 2004. január 15. - 2004. június 30. között kerülhet sor). A határidők a postai feladás határidejét jelzik.
  • Formai kritériumok:
  • A pályázatokat a norvég partnerintézmények nyújtják be az interneten keresztül egy angol nyelvű, on-line pályázati űrlapon keresztül, illetve nyomtatott formában egy eredeti és egy másolati példányban a norvég pályáztató címére.
  • A pályázathoz mellékelni kell minden partner szándéknyilatkozatát!

Támogatható tételek:

Norvég intézmények számára:

  • Adminisztrációs költségek: 300 euró/projekt.
  • Utazási költségek: max. 500 euró/fő, tényleges elszámolás alapján.
  • Megélhetési költségek: 100 euró/fő/hét.
  • Nyelvi/kulturális felkészítés: 50 euró/fő.

Magyar intézmények számára:

  • Adminisztrációs és utazási költségek: kiegészítő támogatásként magyar nemzeti forrásból kerülnek fedezésre.
  • Megélhetési költségek: 250 euró/fő/hét.
  • Nyelvi/kulturális felkészítés: 50 euró/fő.

A részt vevő magyar intézmények számára a Tempus Közalapítvány az Oktatási Minisztérium hozzájárulásával az alábbi kjiegészítő támogatást nyújtja:

  • Utazási költségek: max. 500 euró/fő, melynek megítéléséhez előzetes árajánlatok bekérésére van szükség. Ezen költségtétel elszámolása a tényleges bizonylatok alapján történik.
  • Adminisztrációs költségek: 300 euró/projekt átalányösszeg.

Kérjük, hogy a norvég intézmény által benyújtott pályázati anyag egy másolati példányát, valamint a kiegészítő támogatásról szóló kérelmet (az erre vonatkozó adatlap itt tölthető le), annak indoklásával és az azt alátámasztó árajánlatok mellékletként való csatolásával legkésőbb a pályázati határidővel egy időben szíveskedjenek az alábbi címre benyújtani:

Tempus Közalapítvány - Leonardo Nemzeti Iroda
1438 Budapest 70., Pf. 508.

A pályázati lehetőségről bővebb tájékoztatást a { www.leonardodavinci.no } honlapcímen olvashatnak, illetve a magyar Leonardo Nemzeti Iroda munkatársaitól kérhetnek.

Elérhetőségek:

Tempus Közalapítvány - Leonardo Nemzeti Iroda
1082 Budapest, Üllői út 82.
Levélcím: 1438 Budapest 70., Pf. 508.
E-mail: { leonardo@tpf.hu }
Telefon: 210-9700
Fax: 210-9701
Letölthető
* {A Linking Up pályázati felhívás} Word formátumban
* {Kiegészítő támogatási kérelem} formanyomtatvány


Kiíró: INTAS
Pályázat címe: Ösztöndíjak a volt Szovjetunió (FÁK) fiatal tudósai számára
Pályázhatnak: FÁK-országbeli tudósok.
Beadási határidő: 2003. június 11 illetve július 11.

Tervezett költségvetés: 2.5 millió euró.

A PhD és posztdoktori FÁK-országbeli tudósok pályázhatnak. A pályázat célja, hogy a kiválasztott tudósok saját FÁK-állambeli intézményükben kutatási projektet hajtsanak végre egy európai felügyelő intézet segítségével, amelynél a tudós két képzési vagy munkalátogatást is tesz.

Egy pályázó csak egy alkalommal kaphat INTAS-ösztöndíjat.

PhD-ösztöndíjak

A pályázó tudós FÁK-állambeli állampolgársággal és állandó tartózkodási hellyel rendelkezik, legfeljebb 35 éves lehet. A pályázónak a PhD-fokozat megszerzésére irányuló tanulmányokat a pályázat beadása idején már folytatnia kell, a PhD-tanulmányoknak még legalább 2 évig kell tartania. A pályázónak fel kell mutatnia egy ajánlást a FÁK-beli, valamint egy INTAS-tagbeli intézettől, utóbbi ezzel kötelezettséget is vállal, hogy fogadja a tudóst a munkalátogatások során. Az ösztöndíj időtartama 2 év. A két munkalátogatás lehet ugyanannál az INTAS-tagbeli intézetnél, vagy két különbözőnél. A 2 látogatás teljes időtartama legalább 4, legfeljebb 8 hónap lehet, egy munkalátogatásnak legalább 1 hónaposnak kell lennie. A 2 évre kapható havi ösztöndíj és utazási hozzájárulás maximális finanszírozás 16 400 euró (a havi ösztöndíj mértéke a FÁK-szervezetnél történő kutatás során 300 euró, a külföldi látogatás során 1200 euró).

Posztdoktori ösztöndíjak

A pályázó tudósnak FÁK-állambeli állampolgársággal és állandó tartózkodási hellyel kell rendelkeznie, legfeljebb 35 éves lehet. A doktori fokozattal, vagy kandidátussal rendelkező, egy FÁK-beli intézetnél dolgozó tudósnak egy magas tudományos értékkel bíró munkaprogrammal kell pályáznia. A pályázónak legalább három tudományos publikációval kell rendelkeznie. A pályázónak fel kell mutatnia egy ajánlást a FÁK-beli, valamint az INTAS tagbeli intézettől, utóbbi ezzel kötelezettséget is vállal, hogy fogadja a tudóst a munkalátogatások során. Az ösztöndíj időtartama 2 év. A két munkalátogatás lehet ugyanannál az INTAS tagbeli intézetnél, vagy két különbözőnél. A 2 látogatás teljes időtartama legalább 4, legfeljebb 8 hónap lehet, egy munkalátogatásnak legalább 1 hónaposnak kell lennie. A 2 évre kapható havi ösztöndíj és utazási hozzájárulás maximális finanszírozás 20400 euró (a havi ösztöndíj mértéke a FÁK szervezetnél történő kutatás során 400 euró, a külföldi látogatás során 1500 euró).

Az INTAS program

A FÁK-államok tudósaival történő együttműködés javításáért felelős INTAS program 2003. március 7-én új pályázati felhívást tett közzé.

Forrás: CORDIS News, 2002. március 10., RCN=19871

Press Release - INTAS calls

A pályázati felhívás eredeti szövege

Eredeti cím: INTAS Calls 2003

A FÁK-államok tudósaival történő együttműködés javításáért felelős nemzetközi egyesület (International Association for the promotion of cooperation with scientists from the Newly Independent States of the former Soviet Union) 1993 júniusában alakult azzal a céllal, hogy segítsen fenntartani a partnerországok (Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Kazahsztán, Kirgízia, Moldova, Oroszország, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Ukrajna és Üzbegisztán) tudományos potenciálját. Az együttműködésben részt vevő INTAS tagországok a 15 európai uniós tagállamon és az Európai Közösségen mint alapító tagszervezeten felül: Bulgária, Ciprus, Cseh-, Észt- és Magyarország, Izland, Izrael, Lettország, Litvánia, Málta, Norvégia, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Svájc és Törökország.

Az INTAS program a következő tevékenységek támogatásával segíti elő a részt vevő országok és a partnerországok tudományos együttműködését:

  • nyílt, együttműködésen alapuló és tematikus pályázati felhívások kutatási projektekre és hálózatépítésre;
  • fiatal FÁK országbeli tudósok számára biztosított ösztöndíjak;
  • a korábbi kutatási projektek eredményei felhasználásának és terjesztésének ösztönzése innovációs támogatással.

Pályázni a következő kutatási területeken lehet: fizika; matematika; információ-technológia, telekommunikáció; vegyészet; élettudományok; földtudomány; környezetvédelem; energetika és mérnöki tudományok; aeronautika; űrkutatás; közgazdaságtan, társadalom- és bölcsészettudomány.

A 2003-2006 időszakban az INTAS mintegy 70 millió eurós támogatást kap a 6. Keretprogramtól, valamint további finanszírozást nyújtanak a részt vevő országok.

A pályázatok beadási határideje az alábbiakban 1-5. pontok alatt felsorolt területeken (kutatási projektek): 2003. június 13. 13 óra.

A pályázatok beadási határideje az alábbiakban 6-7. pontok alatt felsorolt területeken (kutatási ösztöndíjak, innovációs támogatás): 2003. július 11. 13 óra.

A pályázatok értékelését mind a 7 területen várhatóan 2003 decemberében teszik közzé, a projektek leghamarabb 2004 januárjában kezdődhetnek.

A pályázati felhívás eredeti szövege, valamint a pályázatokkal kapcsolatos más információ a következő honlapon található: { www.intas.be }.

A pályázat információs csomagja elektronikus levélben is kérhető az alábbi címen: {infopack@intas.be}.

A pályázatokkal kapcsolatos általános információ a következő helyeken igényelhetők: Public Relation Team, {info@intas.be}, fax: +32-2-5490156, {www.intas.be}

Tervezett teljes költségvetés: 25,2 millió euró.

A pályázati felhívás 7 különálló részből áll: lásd: { www.intas.be }.


A Külügyi Tájékoztatóban megjelent aktuális pályázatok
beadási határidejük szerint

Határidő: Pályázat: Forrás:
     
2003. máj. 17. Magyar-francia TéT 2004-2005 pályázat KT 352.
2003. máj. 23. Magyar-finn TéT 2004-2005 pályázat KT 352.
2003. máj. 30. CIRIUS dániai népfőiskolai ösztöndíj program KT 351.
2003. máj. 30. A University of Athen posztgraduális ösztöndíjai a 2003/2004-es akadémiai évre dél-kelet-európai tanulmányok folytatására KT 353.
2003. máj. 31. Mellon Fellowships: Netherlands Institute for Advanced Studies in the Humanities and Social Sciences KT 350.
2003. máj. 31. A Deutscher Bundestag ösztöndíja a Nemzetközi Parlamenti Gyakorlatok c. programban való részvételre a 2004. évben KT 351.
2003. máj. 31. Magyar-argentin TéT 2004-2005 pályázat KT 352.
     
2003. jún. 1. Linking Up For Mobility In Europe: norvég-magyar kétoldalú mobilitási programban való részvétel KT 353.
2003. jún. 5. Magyar-cseh TéT 2004-2005 pályázat KT 352.
2003. jún. 5. Magyar-indiai TéT 2004-2005 pályázat KT 352.
2003. jún. 9. Magyar-olasz TéT 2004-2005 pályázat KT 352.
2003. jún. 11. Magyar-dél-afrikai TéT 2004-2005 pályázat KT 352.
2003. jún. 11. Ösztöndíjak a volt Szovjetunió (FÁK) fiatal tudósai számára (INTAS) KT 353.
2003. jún. 15. A görögországi European Public Law Center pályázata európai alkotmányjogi és közigazgatási jogi témában készült doktori/posztdoktori disszertáció benyújtására KT 353.
2003. jún. 16. Pályázati felhívás az EU Közös Kutatási Központjától KT 353.
2003. jún. 18. Magyar-lengyel TéT 2004-2005 pályázat KT 352.
2003. jún. 24. Magyar-kínai TéT 2004-2005 pályázat KT 352.
2003. jún. 30. Magyar-portugál TéT 2004-2005 pályázat KT 352.
2003. jún. 30. A japán kormány ösztöndíjai hallgatók és kutatók részére a 2004/2005-ös akadémiai évre KT 353.
     
2003. júl. 01. CERGE-EI Announces Regional Research Competition in all fields of the social sciences KT 351.
2003. júl. 11. Ösztöndíjak a volt Szovjetunió (FÁK) fiatal tudósai számára (INTAS) KT 353.
2003. júl. 31. Matsumae International Foundation: Japán kutatói ösztöndíj KT 349.
2003. júl. 31. Projektalapú kutatócserék Magyarország és Németország között 2004 - 2005 KT 353.
     
2003. okt. 10. A Magyar Ösztöndíj Bizottság államközi szerződéses külföldi ösztöndíjai nyári egyetemi részvételre, tanulmányutakra, teljes és részképzéses ösztöndíjakra a 2004/2005. tanévben KT 353.
2003. okt. 31. Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj KT 353.
     
2003. dec. 1. Linking Up For Mobility In Europe: norvég-magyar kétoldalú mobilitási programban való részvétel KT 353.