Leggyakoribb kérdések
Mit is jelent pályázni és ösztöndíj támogatásban részesülni? A pályáztató szervezetek, a pályázatokat kiíró intézmények mindig az általuk meghatározott konkrét tevékenységhez, a felhívásban megjelölt célcsoportnak, a meghatározott tudományterületen, konkrét feltételekkel biztosítanak támogatást. Érdemes először felkutatni a lehetőségeket és az elképzeléseinket a "kínálathoz" igazítani.
A pályázat sikere már az előkészítő munkánál kezdődik, ezért érdemes jó előre tervezni és tájékozódni a lehetőségekről. Megkeresni a megfelelő pályázati felhívást, tanulmányozni a pályázati feltételeket, tájékozódni a határidőkről, a tevékenység várható időpontjáról és időtartamáról, beszerezni a csatolandó dokumentumokat, konzultációs lehetőséget igénybe venni. Ez egy hosszú folyamat, ami figyelmet, alaposságot és türelmet igényel. A beadási határidő napján, az utolsó pillanatban megírt pályázat nem lehet sikeres! Inkább készüljünk fel a következő határidőre.
Hazai pályáztató szervezetek által kiírt felhívásokra való jelentkezés egyik és legfontosabb feltétele, hogy a pályázó magyar állampolgár legyen, vagy hivatalos letelepedési engedéllyel tartózkodjon Magyarországon. Hallgatója legyen valamely hazai felsőoktatási intézménynek, vagy mint diplomás, oktatóként, tudományos munkatársként tevékenykedjen valamely hazai oktatási intézményben vagy kutatóintézetben.
Érettségi
előtt álló középiskolásnak is van néhány ösztöndíj ajánlatunk, de
alapvetően felsőbb évfolyamos egyetemistáknak, oktatóknak, kutatóknak és
művészek számára kínálunk lehetőségeket. Ha a középiskolásoknak kiírt
lehetőségre kíváncsi, keressen az Ösztöndíj adatbázisban az Egyszerű
keresés feliratra kattintva. A Támogatottak körére kattintva felugrik
egy mező, ahonnan kiválaszthatja a középiskolásokat, vagy ha végzős diák,
akkor az érettségizetteknek szóló pillanatnyi lehetőségeket. A
hosszabb ösztöndíjak vagy végzett, vagy a Magyarországon felsőfokú intézménybe
beiratkozott, és nagyon jó eredményeket elért végzős diákok számára
szólnak. Ezeket az ösztöndíjakat is pályázat útján kaphatják meg,
amennyiben a MÖB és a fogadó fél is úgy dönt. Pályázati felhívás, pályázati anyag A pályázati útmutatók, űrlapok a honlapunkról letölthetűek. Kitöltés előtt az útmutatót figyelmesen át kell olvasni. Az űrlapokat kérjük elektronikus formában, (szövegszerkesztővel), írógéppel, vagy nyomtatott nagybetűkkel kitölteni. Olvashatatlan kézírással kitöltött anyagot formai okok miatt elutasítunk, és nem terjesztünk fel szakkollégiumi bírálatra.
A célország kiválasztásánál a munkanyelv legyen a döntő, olyan értelemben, hogy ne ragaszkodjunk ahhoz az országhoz, amelynek anyanyelve az adott nyelv, hanem ahol az oktatás nyelveként szerepel a munkanyelv. Például, ha angol a munkanyelv, akkor ne csak Nagy-Britanniára gondoljunk, hanem a kevésbé frekventált országokra, mint pl. a skandináv országok, Benelux államok, hiszen itt is magas szintű az idegennyelven folyó képzés. A Magyar Ösztöndíj Bizottság Irodájánál a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj keretében megvalósuló tevékenységekre Nagy-Britanniába, az USA-ba, Kanadába, Ausztráliába van mód pályázni, de ez az öszöntöndíj csak kiemelkedő tehetségű, lehetőleg tudományos fokozattal rendelkező kutatóknak, művészeknek szól.
A legtöbb pályázattípusnál a fogadó intézmény megkeresése és a fogadó nyilatkozatok beszerzése a pályázó feladata! Ebben segítséget nyújthatnak a hazai felsőoktatási intézmények meglévő kapcsolatai, amelyek az intézményi honlapokon hozzáférhetőek, vagy az intézményi pályázati koordinátortól megtudhatóak. Érdemes szakmai körökben is tájékozódni.
A világ egyetemei honlap: www.braintrack.com
A fogadó intézmény hivatalos fejléces levélpapírján megírt nyilatkozat, eredeti aláírással és az intézmény pecsétjével ellátva. A pályázat beadásával egy időben kell leadni, tehát csatolni kell a pályázathoz. Kivételes esetben e-mailen, faxon érkezett fogadó nyilatkozatot is elfogadunk (természetesen kinyomtatott formátumban kell a pályázathoz csatolni). Ez esetben az eredeti fogadó nyilatkozatot utólag csatolni kell (október 10-ei beadási határidőnél, október 31-ig). Fogadó nyilatkozat hiányában a pályázat formai okok miatt elutasításra kerül.
A pályázáshoz nyelvvizsgát DAAD-lektoroknál kell
tenni. Kivételt a fentiek alól a német szakos egyetemi, főiskolai
hallgatók jelentenek, akiknek nem kell részt venniük a DAAD-lektorok által
szervezett nyelvvizsgán. Nyelvtudásukat saját nyelvtanárukkal
igazoltathatják a DAAD- nyelvvizsga űrlapon (zöld színű). Aki - legfeljebb
egy évvel ezelőtt - már részt vett a DAAD-lektorok által szervezett
nyelvvizsgán, de az ösztöndíjat nem nyerte el, annak nem kell újból
vizsgáznia, hanem beadhatja a tavalyi DAAD-nyelvvizsga bizonyítványát.
Akinek Goethe intézeti nyelvvizsgája vagy egyéb, Németországban
elismert nyelvvizsgája van, az az erről szóló igazolást csatolja a
DAAD -nyelvvizsga űrlaphoz. Akinek angol nyelvismerete van, annak is
be kell adnia a DAAD- nyelvvizsga űrlapot, amelyet értelemszerűen ki kell töltetnie
egy német és egy angol nyelvtanárral, és ehhez külön csatolnia kell az
angol nyelvtudásáról szóló igazolást. (Ha az igazolás magyar nyelvű,
be kell adni annak angol fordítását.) Tanulmányok, szakmai tevékenységek bemutatása, egy klasszikus önéletrajz, típusa mindegy. (amerikai, magyar)
Egy pályázat elkészítése nagyfokú önállóságot és főleg saját konkrét elképzelést, tervet, munkatervet kíván meg a pályázótól. Egy-két oldalas, részletes és konkrét munkatervet kell készíteni, amelyben kifejti milyen céllal, milyen tevékenységre pályázik, hogyan fogja ezt kint megvalósítani, külön hangsúlyozva és szakmai érvekkel alátámasztva a tanulmányok, illetve a megjelölt tevékenység külföldön történő megvalósításának szükségességét.
Ajánlólevél Két tudományosan/szakmailag elismert egyetemi, főiskolai oktatótól kell beszerezni, akik nyilatkoznak a pályázó képességeiről, munkatervéről, rátermettségéről. Az ajánlólevél az intézmény hivatalos fejléces levélpapírjára készül eredeti aláírással és pecséttel. Kivételes esetben az ajánlólevél érkezhet a külföldi intézmény oktatójától, de nem lehet azonos a fogadónyilatkozattal. Javaslat: a tanszéken olyan oktatót, professzort keressünk meg, akivel már tanulmányaink során kapcsolatba kerültünk, ismeri képességeinket, érdeklődésünket, tanulmányi előmenetelünket, tehát szívesen, örömmel ad meggyőző ajánlólevelet. Kivételes esetben az ajánlólevél érkezhet a külföldi intézmény oktatójától, de nem lehet azonos a fogadó nyilatkozattal.
Tudományos
publikációk és alkotások A
tudományos publikációk között kérjük csak az alábbiakat felsorolni: kutatók
esetében (beleértve a Ph.D. hallgatókat is)
- könyv, monográfia
- könyvfejezet
- lektorált tudományos / művészeti cikkek
- egyéb rangos folyóiratban megjelent cikk művészek
esetében
- ha rendelkezik a pályázó tudományos publikációval, a fentebb látható
felosztás szerint kérjük azokat felsorolni
- szakma specifikus alkotások (a teljesség igénye nélkül: épület, képzőipar-,
fotó és tervezőművészeti egyéni kiállítások, csoportos kiállítások,
közgyűjteményben található művek, zeneszerzői és előadó-művészeti
versen eredményei, film és színházi szerepek, rendezések stb.) hallgatók
esetében
- lásd kutatók publikációi
vagy
- diákkori dolgozatok (cím, megjelenés)
- előadások (cím, rendezvény) Idegen nyelven csatolandó dokumentumok Nem kell közjegyző által hitelesített fordítás. A pályázó is lefordíthatja és a tanszéken vagy az idegennyelvi lektorátuson, esetleg a tanulmányi osztályon aláírással, pecséttel igazolják annak az eredetivel megegyező voltát. Az összetartozó dokumentumokat kérjük tűzzék össze.
Munkatervi pont A pályázati felhívásban megtalálható tevékenységek egy-egy munkatervi pont, sorszám, jel alatt szerepelnek. A pályázati űrlapon ezt kell megjelölni, hiszen ennek alapján kerül be az adatbázisba a pályázat. (Ez a jel, kód, munkatervi pont a felhívás első oszlopában szerepel, pl. DAAD 1. tevékenység, vagy Norvégia III./2. munkatervi pont stb.), értelemszerűen kell kitölteni. Ha figyelmesen elolvassák a pályázati felhívás általános útmutató című fejezetét, akkor ennek kitöltése nem okozhat gondot.
Szakmai kollégium sorszáma A pályázati űrlapon és a pályázati felhívásban is szerepel az egyes szakmai kollégiumok neve és sorszáma. Ide azt a sorszámot kell írni, amely megfelel a pályázó tudományterületének, amit a munkatervben megjelölt.
Szakterület Az a szakterület, témakör, amellyel Ön itthon is foglalkozik, és amelyet külföldön is tanulni, kutatni szeretne, amely tevékenység megvalósításához pénzügyi támogatásra pályáz.
Támogatás Sok félreértés adódik az "ösztöndíj" fogalmából. A pályázat során elnyert ösztöndíj, támogatás, amely csak részben fedezi a kint tartózkodás teljes költségeit: utazás, szállás, megélhetés. (Természetesen van olyan pályázattípus, ahol a támogatás elegendő a tevékenység megvalósításához). Már a pályázat benyújtásakor alaposan át kell gondolni, hogy milyen egyéb pénzforrásokat tudunk és egyben hajlandóak is vagyunk mozgósítani az ügy érdekében. Ne feledjük: "A legjobb befektetés a tudás".
Konzultációs lehetőség A MÖB Iroda ügyfélszolgálati munkatársaitól a hivatalos ügyfélfogadási időben, telefonon, e-mailen, postai úton kaphatnak további részletes információt. Előre egyeztetett időpontban személyes konzultációra is lehetőség van (nem a pályázat beadásának utolsó napján!), amelyen az egy-egy témáért felelős referensek készséggel válaszolnak a felmerült kérdésekre és segítenek pályázatuk sikeres elkészítésében. (Referensek szakterületei: www.scholarship.hu/munkatarsak). Bízunk benne, ha kitartóak és ügyesek lesznek megtalálják az Önöknek megfelelőo pályázati formát és pályázatukat sikerül időben és megfelelő színvonalon elkészíteni.
Pályázati határidő, benyújtás
A felhívásban szereplő határidőt szigorúan be kell tartani. A megadott időpont a postai feladás dátumát jelzi (a határidő napján postára adható). Ettől eltérő eljárást a felhívásban külön közöljük. Előfordulhat, hogy a pályázati határidő, a bírálati folyamat, egyeztetés, döntéshozatal, a pályázó kiértesítése és a tevékenység megkezdése között egy-másfél év is eltelik. Ezért ajánlatos jó előre tájékozódni és megtervezni az elkövetkező éveket.
Csak postán benyújtott pályázatot fogadunk el. Érdemes ajánlva feladni, és egy házi példányt megtartani, mert a beérkezésről nem küldünk visszajelzést. A kitöltéssel kapcsolatos kérdésekre a határidő napján már nincs mód választ kapni. Ezeket már jóval előbb, a kitöltés során konzultáció keretében tisztázzák a szakreferensekkel.
Esély
A nyitóoldalunkon található egy kimutatás az elmúlt évek beadott és támogatást nyert pályázataiból, célország, célcsoport, tevékenység, tudományterület alapján. Itt tájékozódjanak!
Beszámolói kötelezettség
A tanulmányúton, rövid szakmai programon, nyári egyetemen részt vett ösztöndíjasnak visszatérését követően egy hónapon belül rövid, tézisszerű szakmai beszámolót kell készítenie a MÖB Iroda számára, és azt 2 példányban postai úton el kell juttatnia a MÖB Irodához. Ennek elmulasztása a további pályázati lehetőségekből való kizárást vonhatja maga után. Kérjük, hogy a beszámolót elektronikus formában is küldjék el a szakreferens e-mail címére. A beszámolónak tartalmaznia kell a pályázó adatait, a tanulmányút helyét, idejét, a küldő és a fogadó intézmény nevét, címét, a tevékenység célját, a kint elért eredményeket, szerzett-e oklevelet/diplomát, kapott-e Oklevél Mellékletet (Diploma Supplement) és azt, hogy a tanulmányút során megszerzett tapasztalatokat hogyan kívánja hasznosítani hazai tanulmányai, szakmai tevékenysége során.(Az adatlap a beszámolóhoz a Pályázati űrlapok c. menüpontunk alatt megtalálható.)
Hova fordulhatunk még?
További pénzügyi források előteremtése érdekében igénybe vehetik a Bursa Hungarica ösztöndíjrendszert, a lakóhely szerint illetékes önkormányzat oktatási osztályához kell fordulni - ajánlatos az év elején, amikor még nincs elosztva a keret -, igénybe vehetik a Diákhitel konstrukciót, az OTP diákhitelt, bankkölcsönt, és természetesen saját forrásra is szükség lesz. Egyéb pályázatok gyűjteménye: www.pafi.hu, www.sansz.hu, www.ph.hu
honlapokon.
Külföldi pályáztató szervezetek felhívásai
Nem hazai pályáztató szervezet által közzétett pályázati felhívás esetében közvetlenül a kiíró intézményhez kell fordulni, a további részletes információt a kapcsolattartó intézmény honlapjáról vagy a megadott e-mail címről lehet beszerezni és a pályázatot is közvetlenül a pályázati felhívást közzétevő intézményhez kell benyújtani. Elérhetőség: www.scholarship.hu honlapon az Ösztöndíj Almanach menüpont.
"Free-mover"
Sokan keresnek meg bennünket és örömmel újságolják, hogy felvételt nyertek egy külföldi felsőoktatási intézménybe, ahol tandíjmentességet kapnak, de az egyéb kiadásokra támogatást nem tudnak biztosítani. Külföldön elkezdett, folyamatban lévő, vagy külföldön történő teljes egyetemi képzéshez ösztöndíjra, vagy kiegészítő támogatásra nincs mód hazai szervezeteknél pályázni. Ilyen esetben forduljanak a fogadó ország fogadó intézményéhez, illetve az ott működő alapítványokhoz, szervezetekhez, amelyek vendéghallgatóknak nyújtanak hasznos tanácsokat, diákmunka lehetőséget, és esetleg pénzügyi támogatást is. A Socrates/Erasmus programban elnyert ösztöndíjhoz kiegészítő támogatásra nincs mód a MÖB irodához pályázatot benyújtani.
Középiskolás diákcsere program, nyelvtanulás külföldön
Ilyen típusú tevékenységre a MÖB irodánál nem tudnak pályázni. Egyes alapítványoknak, amelyek ilyen programokat szerveznek van ún. belső támogatási rendszerük, amelyek igénybe vehetőek, de erről az adott iroda jogosult tájékoztatást adni.
Amiben
sajnos nem tudunk segíteni: A
MÖB NEM tud ösztöndíjat adni hazai tanulmányok folytatására. Magyarországi
tanulmányokkal kapcsolatban hasznos linkek: www.bursa.hu
; www.prof.iif.hu/esely Külföldi
felsőoktatási intézményekben egyénileg kezdeményezett tanulmányok A
magyar állam nem nyújt anyagi támogatást a külföldi felsőoktatási intézményekben
egyénileg kezdeményezett tanulmányokhoz. Ajánljuk a Pályáztató
szervezetek gyűjteménye c. könyv V. kiadványának beszerzését (Tel.:
486-2330). Erasmus
ösztöndíj kiegészítését kérvényezheti a saját egyetemének Tanulmányi
Osztályán. A vonatkozó rendelet felől érdeklődhet az Oktatási Minisztérium
Ügyfélszolgálati Irodáján (tel.: 473-77 55). A
MÖB sajnos nem rendelkezik olyan anyagi kerettel, amellyel a már valamilyen
ösztöndíjat elnyert, ill. külföldi egyetemre felvett hallgatók képzési
vagy egyéb költségeit fedezni tudná. Kifejezetten
angol nyelvterületre nincsen ösztöndíjunk. Ez azt jelenti, hogy sem az
USA-ba, sem Angliába, sem Ausztráliába sem Kanadába nincsenek
lehetőségek. Ha néha befut egy-egy felajánlás azt a honlapunkon az
aktuális pályázatok alatt találhatja meg. Ausztrália -
a nagykövetséghez kell fordulni, ők hirdetnek meg 1 db 12 hónapos,
posztgraduális ösztöndíjat, tel.: 457-9770 USA
- a Fulbright Bizottságot keresse meg, 1146 Bp., Ajtósi Dürer sor 19-21, I.
emelet -www.fulbright.hu Nagy-Britannia
- az érdeklődők figyelmébe ajánljuk a The British Council-t , 1068
Budapest, Benczúr u. 26., telefon: 478-4700, www.britishcouncil.hu Több olyan
ország van, ahol az angollal boldogulhat, ezt az egyes országoknál jelezzük. Sok olyan
eset van, mikor egy ország egyoldalúan (tehát munkaterven kívül) felajánl
bizonyos ösztöndíjakat. Ezekre általában az adott ország nagykövetségén
kell jelentkezni, ilyenkor a MÖB csak hirdető szerepet tölt be. Ha a MÖB-öt
bírálónak kérik fel ilyen esetekben, akkor természetesen hozzánk kell
eljuttatni az anyagokat. Minden felhívásban jelezzük ezeket. Számukra
az Magyar Köztársaság Oktatási Minisztériumának
Határon Túli Magyarok Főosztálya ír
ki ösztöndíjas lehetőségeket. 1055
Budapest, Szalay u. 10-14. Telefon: 00-36-1-473-7634, 00-36-1-473-7757,
honlap: www.om.hu
Fontos szempont a pályázó életkora, tudomány/szakterülete, a megjelölt tevékenység célja, a munkanyelv, a támogatás jellege, időtartama, célország stb. A felsőfokú tanulmányokat érdemes hazai oktatási intézményben elkezdeni, hiszen így az évek során több lehetőség adódik külföldi teljes képzésen, részképzésen, doktori képzésen részt venni, sőt szakdolgozat, diplomamunka, elkészítésére, PhD dolgozat megírására, kutatómunkára, oktatói mobilitásra is van lehetőség. Általában a kiírásban szereplő feltételeknek a pályázat beadásának idején kell megfelelni, és nem a tevékenység megkezdésekor. (Az ettől eltérő feltételeket a pályázatot kiíró szervezetek külön közlik.)
Érdemes egyszerre több fogadó intézményt is e-mailen megkeresni, jelezni mikor, milyen típusú tanulmányokra akar jelentkezni, és hogy a tevékenység finanszírozására a MÖB Irodánál ezzel párhuzamosan pénzügyi támogatásra pályázik.
Dr. Andreas Herzog
Eötvös-Loránd Tudományi Egyetem Germanisztikai Intézet
1146 Budapest
Ajtósi Dürer sor 19-21
Email: aherzog@matavnet.hu
Tel/Fax: (1)4662-664Annett Tassler
Eötvös-Loránd Tudományi Egyetem
Germanisztikai Intézet
1146 Budapest
Ajtosi Dürer sor 19-21
Tel/Fax: (1)4662-664Björn Sendel
Eötvös-Loránd Tudományi Egyetem
Állam -és Jogtudományi Kar
1053Budapest
Egyetem tér 1-3
Thomas Zöbelin
BME -Nyelvi Intézet
1111 Budapest
Egry J. u. 1. X/7
Email: thomas@nyi.bme.hu
Tel: (1) 463-3129
Fax: (1) 463-3121Dr. Terrance Albrecht
Veszprémi Egyetem
Német nyelv és Irodalom Tanszék
8201 Veszprém
Füredi u. 2. /Pf. 158
Email: albrecht@almos.vein.hu
Tel: (88) 425- 230
Fax: (88) 426- 475Dorothee Rabe
Pécsi Egyetem
Német Tanszék
7624 Pécs
Ifjúság útja 6.
Email: Rabe@btk.pte.hu
Tel/Fax: (72) 314-008
Dr. Michael Lohde
Debreceni Egyetem
BTK- Germanisztikai Intézet
4010 Debrecen
Pf. 47 / Egyetem tér 1.
Email: Kalmank@fox.klte.hu
Tel: (52)512-900
Fax: (52)316-666Andrea Thomas (nyelvi asszisztens)
Debreceni Egyetem
4010 Debrecen
Pf. 47 / Egyetem tér 1.
Email: Andrea_Thomas@gmx.de
Tel: (52)344-2070Dr. Margatete Ott
JATE
Germán Filológiai Intézet
Német Nyelvészeti Tanszék
6722 Szeged
Egyetem u. 2.
Email: ott@sol.cc.u-szeged.hu
Tel: (62)453-296
Fax: (62)454-245
Javasoljuk, kérésével próbáljon magánalapítványokat megkeresni. Ezekről
információt találhat a Non-Profit Pénzügyi Központ Alapítvány (Budapest, V. ker. Váci
u. 16. Tel.: 06-1/486-2330) által kiadott Pályáztató szervezetek gyűjteménye
c. könyvben.