ÁLLAMKÖZI ÖSZTÖNDÍJAK (A)

A Magyar Ösztöndíj Bizottság (a továbbiakban MÖB) - a 147/2002. (VI.29.) Korm. rendelet alapján - pályázatot hirdet a kétoldalú nemzetközi oktatási, tudományos és kulturális munkatervekben biztosított hosszú és rövid tanulmányutakra, nyári egyetemeken való részvételre.

Kétoldalú nemzetközi oktatási, tudományos és kulturális munkatervekben biztosított hosszú és rövid tanulmányutak, nyári egyetemek

A Magyar Köztársaságnak mintegy 40 országgal van kormányközi vagy tárcaközi oktatási, tudományos és kulturális együttműködési munkaterve. Ezek hatálya általában 3 év és megújításukra egymástól eltérő időpontban kerül sor. Ennek következtében viszonylag jelentős számban vannak olyan munkatervek, amelyeket a 2004/2005. évre a Pályázati felhívás összeállításakor még nem írtak alá. A munkatervi tárgyalások során előfordulhatnak változtatások, melyek következtében az alábbiakban leírt ösztöndíj lehetőségek nem a meghirdetett formában valósulhatnak meg. A Magyar Ösztöndíj Bizottság a Pályázati felhívás szerkesztése és a meghirdetés időpontja között bekövetkezett változásokat az Interneten (www.scholarship.hu) közzéteszi. Amennyiben tehát a Pályázati felhívás az egyes országoknál jelzi, hogy a munkaterv megújítása folyamatban van, célszerű a pályázat beadása előtt tájékozódni az esetlegesen bekövetkezett változásokról. Amennyiben a munkaterv megújítására a pályázat beadását követően kerül sor, az Iroda értesíti a pályázókat a változásokról.

Hosszú tanulmányutak

Az ösztöndíjas utak az egyes munkatervekben rögzített feltételeknek megfelelően általában 1, max. 12 hónap időtartamban tesznek lehetővé külföldön folytatandó tanulmányokat (pl. részképzés, posztgraduális képzés), illetve adnak lehetőséget egyéni munkaprogram alapján megvalósítható kutatómunkára, anyaggyűjtésre, alkotómunkára.

A pályázatnak a következőket kell tartalmaznia:

A második ponttól kezdődően két, egymástól elválasztott pályázati csomagot kérünk összeállítani és egyetlen borítékban feladni. Kérjük, hogy a borítékra a célország nevét is írják rá.

Amennyiben fogadólevél nem szükséges, azt az adott munkatervi pontnál jelezzük.

Figyelem! A fogadó intézmény kiválasztása, a kapcsolatfelvétel és a fogadó nyilatkozatok beszerzése a pályázó feladata. Külföldi intézmények listája a www.braintrack.com és a www.esn.org honlapon hozzáférhető. A hazai oktatási intézmények meglévő nemzetközi kapcsolataira is lehet támaszkodni és az intézményi nemzetközi kapcsolatok referenséhez is fordulhatnak információért.

A hiányos, olvashatatlan kézírással kitöltött és/vagy határidő után beküldött pályázatokat a MÖB Iroda nem terjeszti be bírálatra a szakmai kollégiumoknak.

Rövid tanulmányutak

A rövid időtartamú (5-21 napos) szakmai programok a kétoldalú együttműködési munkatervek keretében lehetőséget kívánnak nyújtani intézményközi együttműködést elősegítő látogatásokra, alkotói közösségek együttműködésére, személyes kapcsolatfelvételre, tapasztalatcserére, anyaggyűjtésre, könyvtári munkára, előadókörúton, konferencián, kongresszuson, szemináriumon, fesztiválokon és más oktatási, tudományos és kulturális rendezvényeken való részvételre.

A pályázatnak a következőket kell tartalmaznia:

A második ponttól kezdődően két, egymástól elválasztott pályázati csomagot kérünk összeállítani és egyetlen borítékban feladni. Kérjük, hogy a borítékra a célország nevét is írják rá.

Amennyiben fogadólevél nem szükséges, azt az adott munkatervi pontnál jelezzük.

Nyári egyetemek

A 3-4 hetes nyári egyetemek nagy többségükben a fogadó ország nyelvének tökéletesítésére, kultúrájának, művészetének megismerésére nyújtanak lehetőséget. Programját és helyszínét a fogadó fél határozza meg, ennek következtében egyéni kutatómunkára, más helyszínen folytatandó tudományos tevékenységre nincs mód. Amennyiben a rendezvény tematikája más szakterületre irányul, azt az egyes munkatervi pontoknál jelezzük.
A legtöbb esetben beszélni kell a fogadó ország nyelvén is.

Figyelem! Csak a MÖB pályázati felhívásában szereplő országokba, a konkrét munkatervi pontban megjelölt nyári egyetemekre lehet pályázni!

A nyelvszakos egyetemi és főiskolai hallgatóknak pályázatukat felsőoktatási intézményükbe (saját nyelvi tanszékükre) kell benyújtaniuk, melyek rangsorolt javaslatukat megküldik a MÖB Irodába. Az alábbiakban jelzett beadási határidő a MÖB Irodához való beérkezést jelenti, a hallgatók esetében a felsőoktatási intézmény határozza meg az egyetemen/főiskolán belüli pályázati határidőt (általában egy héttel a hivatalos határidő előtt van). Az ösztöndíjas helyek intézmények közötti arányát a szakmai kollégiumok javaslata alapján a Magyar Ösztöndíj Bizottság állapítja meg.

Az oklevéllel rendelkező pályázóknak, valamint a nem nyelvszakos hallgatóknak pályázatukat a MÖB Irodához kell eljuttatniuk. Közülük elsőbbséget élveznek az adott ország nyelvét oktató gyakorló nyelvtanárok, illetőleg az annak kultúrájával foglalkozó szakemberek. A hiányos és/vagy határidő után beküldött pályázatokat a MÖB Iroda nem terjeszti be bírálatra a szakmai kollégiumoknak.

Pályázati eljárás

Beadási határidő: 2003. október 10.

(a postai feladás dátuma)
Az ettől eltérő határidőket az egyes országoknál külön jelezzük.

Csak postán benyújtott pályázatot fogadunk el! A pályázatokat saját érdekükben kérjük ajánlva feladni, mert a beérkezést nem igazoljuk vissza.

Bírálat, döntés

A döntés utáni teendők