PÓTFELHÍVÁS a 2001/2002. tanévre külföldi ösztöndíjakra, tanulmányutakra
I. Ösztöndíjak: A pályázatnak a következõket kell tartalmaznia: a) MÖB háromlapos pályázati adatlapja (1 példányban) ; b) szakmai életrajz (2 példányban); c) a tudományos publikációk jegyzéke; mûvészek esetében fontosabb kiállítások, szerepek, rendezések, alkotások felsorolása, kritikák, portfólió stb. (2 példányban) ; d) ajánlás két, tudományosan/szakmailag elismert ajánlótól (2-2 példányban); e) a munkaterv, programterv (2 - 2 példányban) magyar nyelven és a fogadó ország nyelvén illetve az egyes országoknál feltüntetett nyelven; f) oklevél másolat; egyetemi hallgatók, doktoranduszok pályázásakor a leckekönyv utolsó félévi eredményei (2 példányban, másolatban); g) állami nyelvvizsgát vagy az azzal egyenértékû nyelvtudást tanúsító bizonyítvány másolatban. Ha a pályázó nem rendelkezik nyelvvizsga bizonyítvánnyal, ösztöndíjának sikeres megvalósításához szükséges nyelvtudását szakmai ajánlója vagy idegennyelvi lektorátus igazolhatja. (2 példányban); h) a külföldi intézmény fogadólevele (2 példányban). /Ha a pályázó faxot ad be, pótlólag az eredeti levelet is csatolni kell a pályázathoz./ /Ha a pályázónak nem kell fogadólevelet beszereznie, azt az egyes munkatervi pontoknál jelezzük./; i) családorvosi igazolás, hogy a pályázó egészségileg alkalmas külföldi tanulmányútra (1 példányban); j) az eljárási díj (2.000,- Ft, egyetemi és fõiskolai hallgatók esetében 1.000,- Ft) befizetését igazoló postai feladóvevény. Kérjük a pályázatok 2 példányát példányonként b-tól i-ig sorba rakva összetûzni, valamint a MÖB adatlapot olvashatóan, lehetõleg írógéppel vagy számítógéppel kitölteni!
Beadási határidõ: 2001. április 10. (április 10-i postabélyegzõ) A pályázatokat a MÖB szakmai kollégiumai véleményezik, rangsorolják; az ösztöndíjra jelölés és döntés a MÖB feladata. A véleményezés során és a döntéskor elõnyt élveznek a hazai tudományos, kulturális, illetve gazdasági élet számára legfontosabbnak ítélt témák, továbbá a külföldi féllel és a külföldi magyar intézetekkel közösen kidolgozott prioritások. A pályázatok elbírálásakor a téma korszerûségét, jelentõségét, a pályázó rátermettségét, szakmai eredményeit, hazai szakterületi jártasságát és életkorának megfelelõ szakmai tevékenységét, a pályázónak az ösztöndíjas idõre vonatkozó terveit, a szakmai kapcsolatteremtéshez szükséges nyelvismeretét vizsgálják. Szakmai kollégiumok: 1. Egészségtudományi Szakmai Kollégium 2. Agrártudományi Szakmai Kollégium 3. Mûszaki tudományi Szakmai Kollégium 4. Bölcsészettudományi Szakmai Kollégium 5. Társadalomtudományi Szakmai Kollégium (jogtudomány, közgazdaságtudomány, szociológia, politológia, szervezéstudomány stb.) 6. Mûvészeti Szakmai Kollégium 7. Természettudományi Szakmai Kollégium Az ösztöndíjak/tanulmányutak odaítélésében a külföldi ország képviselõje is részt vehet. A MÖB a döntését 2001 májusában hozza meg. A döntésrõl a MÖB Iroda mindenkit írásban értesít. Az ösztöndíjak a 2001/2002. tanévben valósulnak meg. Az itt közölt idõpontoktól eltérõ idõket az egyes országoknál, ösztöndíjaknál, tanulmányutaknál külön közöljük. II. Tanulmányutak: A pályázatnak tartalmaznia kell az ösztöndíjra történõ pályázáshoz megadott a), b), c), e), f), g), h), j), k), pontban szereplõ anyagokat.
Beadási határidõ: 2001. április 10. (április 10-i postabélyegzõ) Az elbírálásnál elõnyt élveznek az intézményközi együttmûködést elõsegítõ látogatások, tapasztalatcserék, elõadókörutak, kongresszusokon való részvétel; mûvészek kulturális rendezvényeken, fesztiválokon való részvétele, alkotói közösségek együttmûködése, személyes kapcsolatfelvétel, mûvészek cseréje. A MÖB 2001 májusában hozza meg határozatát. A tanulmányutak az 2000/2001. tanévben valósulnak meg. Általános tudnivalók: A pályázatokat a MÖB Irodához postán kell elküldeni a következõ címre: 1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 19-21. A borítékra rá kell írni: MÖB pótpályázat A MÖB háromlapos pályázati adatlapja és a csekk az Oktatási Minisztérium (OM) Ügyfélszolgálati Irodájában személyesen (Budapest, V. Szalay u. 10-14.) vagy postai úton (1055 Budapest, Szalay u. 10-14., postacím: 1884 Budapest Pf.1.; Tel: 302-73-69) utánvéttel szerezhetõ be. A pályázati adatlap itt letölthetõ le. Az Ügyfélszolgálati Iroda nyitvatartása: H-Cs.: 9??-16??-ig, P.: 9??-12??-ig, ebédszünet: 12??-13??-ig. További felvilágosítást a MÖB Irodája és az OM Ügyfélszolgálati Irodája ad. A MÖB Iroda részérõl a szakreferens ad felvilágosítást: Babcsányi Ágnes (német-nyelvterület): 384-90-09; Bónisné Zseltvay Irén (volt szocialista országok): 384-90-08; Farkas Orsolya (Észtország): 384-90-10; Lakatos Szabolcs (spanyol nyelvterület): 384-90-08; Mészáros Zita (arab országok): 384-90-08; Várkonyi Réka (Vietnam): 384-90-08; Urbán Balázs (francia nyelvterület):384-90-10. A MÖB engedélyezõ határozata a magyar fél jóváhagyását jelenti. A MÖB jelölése esetén utazására akkor kerülhet sor, ha a megpályázott ország illetékes hatósága visszaigazolja az Ön fogadását. A visszaigazolást Irodánk, illetve a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma Európai Ügyek és Nemzetközi Kapcsolatok Fõosztálya kapja meg, amely értesíti Önt errõl. Ez a visszajelzés nem azonos az Önt fogadó külföldi intézmény fogadókészségével. A MÖB jelölésének a fogadó országhoz történõ továbbítását és az Ön utazását is az illetékes Fõosztályok intézik. Az útiköltség 50 %-a általában a kiutazót terheli, azonban az egyetemi/fõiskolai hallgatók hozzájárulási kötelezettsége az 5.000 Ft-ot nem haladja meg. Az ösztöndíjat és tanulmányutakat a kiutazó a következõ pályázási idõszakra nem halaszthatja el. Az ösztöndíjasnak hazajövetele után egy hónapon belül rövid, tézisszerû szakmai beszámolót kell készítenie a MÖB Iroda számára. (2 példányban) A pályázóra vonatkozó minden feltétel a pályázás idõpontjára értendõ. A hiányosan megküldött és/vagy a pályázási határidõ lejárta után benyújtott, illetve a kiírásnak meg nem felelõ pályázatokat a MÖB és szakmai kollégiumai nem bírálják el. A pályázó az adataiban történt változásokat (lakcím, telefon, munkahely stb.) haladéktalanul jelezze - lehetõleg írásban - a MÖB Irodának.
Az ösztöndíj/tanulmányút munkajogi vonatkozású ügyeit az ösztöndíjas maga intézi.
AUSZTRIA
a bécsi Collegium Hungaricum és/vagy a Bécsi Magyar Történeti Intézet ÖSZTÖNDÍJA a 2001. szeptember 1. és 2002. március 31. közötti idõszakra
A pályázatnál elõnyt élveznek a doktorandusz pályázók, az osztrák-magyar kapcsolattörténeti kutatásokat folytató jelöltek, valamint azok, akik a bécsi központi közgyûjteményekben, mindenekelõtt - a három magyar levéltári delegátus segítségével - az ottani levéltárakban és kézirattárakban (részben könyvtárakban, múzeumokban és egyetemi vagy állami kutatóhelyeken) kívánnak a XVI-XX. századi magyar történelem, mûvelõdés-, irodalom-, mûvészet- és gazdaságtörténet terén forrásfeltáró kutatásokat és a forrásokat feldolgozó tanulmányokat végezni. A kiutazó ösztöndíjasok a bécsi Collégium Hungaricum 1 ágyas minigarzonjaiban nyernek elhelyezést. Az ösztöndíjasok - korlátozott idõre - a bécsi állami és városi múzeumokba szóló ingyenes múzeumbelépõt kaphatnak, számukra különbözõ programokat pl. minden hónapban 1-1 napos vidéki kirándulást szervez a CH. Indokolt esetben kivételesen pályázhatnak egyéb szakterületek képviselõi is. A pályázatnak a bevezetõ részében felsorolt anyagokat kell tartalmaznia. Idegen nyelven a munkatervet csak abban az esetben kell elkészíteni, ha az ösztöndíjas nem közgyûjteményt kíván meglátogatni. Fogadólevelet is csak ebben az esetben kell beszerezni. A pályázatokról a MÖB 2001. májusában dönt a CH a Bécsi Történet Intézet képviselõjének bevonásával. Az ösztöndíjasok az ösztöndíjat a bécsi Collegium Hungaricumban vehetik fel. A Bécsi Magyar Történet Intézet a Collegium Hungaricum 2000. januárjában újjáalakult önálló szervezeti egysége. Feladata a Bécsben folyó magyar történeti kutatások szervezése és koordinálása. Helyileg a CH épületében található.
Belgiumi Flamand Közösség
Megjegyzés : Az ösztöndíjak csak flamand területre szólnak. A tanulmányutak megvalósulásához holland, angol, esetleg francia nyelvtudás szükséges. (A hollandul tudók minden esetben elõnyt élveznek.) Csak magyar állampolgárok pályázhatnak.
BULGÁRIA
CSEH KÖZTÁRSASÁG
Megjegyzés: Az O.10 és O.12.b. pontok esetében amennyiben a jelölt nem beszél csehül, a fogadólevélben a fogadó intézmény nyilatkozzon arról, hogy a jelölt által ismert nyelvet munkanyelvként elfogadja. Kívánatos, hogy a jelöltek kinntartózkodásuk idejére egészségbiztosítást kössenek. (A fogadó fél csak sürgõsségi ellátást biztosít.)
EGYIPTOM
Megjegyzés: A tanulmányutak megvalósításához angol, illetve nyelvtanuláshoz legalább középfokú arab nyelvismeret szükséges.
ÉSZTORSZÁG
Megjegyzés: Miután a fogadó fél nem vállalja, a jelölteknek kiutazásuk elõtt egészségügyi biztosítást kell kötniük. Kongresszusi részvételi díjat sem a küldõ, sem a fogadó fél nem vállal magára.
HORVÁTORSZÁG
Megjegyzés A fogadó fél sürgõsségi egészségügyi ellátást biztosít, kívánatos, hogy a jelöltek utazásuk elõtt itthon biztosítást kössenek.
INDIA
Megjegyzés: A tanulmányutak megvalósításához a helyi nyelv, vagy az angol nyelv ismerete szükséges. A 2002-es évre új munkaterv aláírása várható, változások elõfordulhatnak.
LENGYEL KÖZTÁRSASÁG
Megjegyzés: A fogadó fél csak sürgõsségi egészségügyi ellátást biztosít, ezért kívánatos, hogy a jelöltek kinntartózkodásuk idejére egészségbiztosítást kössenek.
MEXIKÓ
Megjegyzés: A tanulmányút megvalósításához magas szintû spanyol nyelvismeret szükséges. A fogadókészség elõzetes beszerzése nélkülözhetetlen. Az ösztöndíjas utazások 2001. augusztus - 2002. június közötti idõszakra tervezhetõk.
OROSZ FÖDERÁCIÓ
ROMÁNIA
SZLOVÁKIA
Megjegyzés: Az oktatási munkaterv aláírása megtörtént.. Fogadólevél szükséges. A fogadó fél csak sürgõsségi egészségügyi ellátást biztosít, ajánlatos külön biztosítást kötni.
SZLOVÉNIA
VIETNÁMI SZOCIALISTA KÖZTÁRSASÁG
|